THE SECRET GENE

Jméno: THE SECRET GENE ( Džíno)

Datum nar. 24.4.2007
Barva: Cremello

Otec: I'm Top Secret
Matka: Legacy Black Bonanza

Džína jsme zakoupili po velmi bedlivém zvážení.
Musím podotknout,  že je u nás pár dní a už si ho všichni zamilovali, je to hřebec s perfektním charakterem a původem.
A co ta jeho genetika ukáže uvidíme na prvních hříbátkách již příští rok. Tak nějak jsme pojali jeho život víc přírodně, tak že je na pastvině ve stádu s kobylkami a chová se naprosto jako pravý gentleman, už se pokouší o prvního potomka více ve fotogalerii :-)


VI. APPALOOSA SHOW   
HALTER Two-Year-Old Stallions
2. a 4.místo The Secret Gene a Gabriela Horáčková 

HALTER Stallions All Ages Non Pro
2x 3.místo The Secret Gene a Gabriela Horáčková

     

VIII. APPALOOSA SHOW
Open halter classes - aged stallions
3. místo - Horáčková Gabriela a The Secret Gene



Co je "in"?

Takže co přesně je perlino? Abychom to dokonale pochopili, musíme začít hodinou genetiky, naukou o onom světě mikroskopických genů a chromozomů, jež mimo jiné určují i vzhled zvířat.

"Předávat smetanu"

Barva má dvě rozdílné složky - fenotyp (jak kůň vypadá) a genotyp (geny, které určují, jaká barva se projeví).

Perlino má perlový nádech nebo smetanové zabarvení se zlatavými nebo světle oranžovými oblastmi (ocas, uši, hříva a dolní část nohou). Kůže je růžová. Oči jsou modré a chlupy jsou zabarvené, takže perlino je pigmentovaný. Někteří, mají temně zlatý úhoří pruh. Vzhledem se perlino velmi podobá zbarvení cremello. Koně zbarvení cremello jsou také smetanoví s modrýma očima, ale na rozdíl od perlinů jsou jejich hřívy, ocasy, uši a nohy ve stejné barvě jako zbytek těla.

Dr. Phillip Sponenberg, profesor patologie a genetiky na Virginsko-marylandské koleji veterinární medicíny, popisuje zbarvení perlino, cremello a smoky cream jako "modrooké smetanové koně". Ve své knize Genetika koňských barev Sponenberg vysvětluje, že smoky cream koně jsou rovněž smetanoví, ale mají na chlupech více pigmentu než perlinové a mohou mít i výrazněji zbarvený trup.

Perlino, cremello a smoky cream nejsou albíni, protože jejich srst a oči jsou pigmentované. Je zajímavé, že albinismus u koní nebyl nikdy prokázán. "Smetanové zbarvení velmi připomíná albíny a je výsledkem stejného genetického mechanismu, ale postrádá ono extrémně světlé zabarvení srsti a očí, jež je charakteristické pro albíny u jiných živočišných druhů," píše Sponenberg.

Mláďata dědí pro každý charakteristický znak po jednom genu od každého z rodičů. Dominantní geny se projeví, pokud zvíře zdědí jeden či dva geny. Recesivní geny mohou být dominantními geny potlačeny. perlino a cremello jsou neúplně dominantní a vliv genů na vzhled koně lze určit už z jejich fenotypu (už z pohledu na zvíře).

Perlino, cremello a smoky-cream jsou důsledkem takzvaných dvojitě zředěných genů. Znamená to, že koně těchto zbarvení mají dvě kopie genů zředěné barvy, jimž se říká smetanové geny. Tyto geny ředí neboli zesvětlují černou a červenou, dva základní pigmenty barev koní. Černá, světle a tmavě hnědá jsou u koní považovány za důsledek černého faktoru. Světle a tmavě rezavá jsou důsledkem červeného faktoru. Jestliže se základní pigmenty modifikovány dalšími geny, jako třeba smetanovými geny, výsledkem budou barvy v rozsahu od černé po slonovinovou.

Jednou nebo dvakrát světlejší

Otázku zbarvení perlino snáze pochopíme, když budeme toto zbarvení brát jako konečný výsledek trvalého zesvětlování hnědého koně. Pokud kůň zdědí od jednoho ze svých rodičů smetanový gen, bude z něj buckskin. Pokud zdědí dva geny - po jednom od každého z rodičů - bude z něj perlino.

Takže buckskin je v podstatě hnědák (bay), který byl zesvětlen jen jednou, a perlino je kůň, který byl zesvětlen dvakrát.

Podobně kůň s červeným faktorem (světlý nebo tmavý ryzák), jenž zdědí smetanový gen, se změní v palomina. Zdědí-li dva geny a zředí-li se jeho červený základ dvakrát, bude z něj cremello.

Jestliže vraný kůň v sobě nemá hnědé geny a zdědí smetanový gen od jednoho z rodičů, bude výsledkem smoky black. Pokud vraný kůň dostane po jednom genu od každého z rodičů (takže bude mít dva smetanové geny), zesvětlí se černý základ dvakrát a dostaneme smoky-cream.

Pamatujte, že existují dva základní typy barev. To, jak světlý nebo tmavý kůň je, závisí na barvě, kterou kůň zdědí. To je důvod, proč v koňském světě  - nacházíme tak pestrou paletu barev.

Sbohem, nejistoto

Kromě atraktivní barvy mají koně barvy perlino ještě jednu vlastnost, která je od jiných koní odlišuje. Je-li perlino hymozygotní vůči černému faktoru (což Buck je) a spojí se se zbarvením bay, bude výsledkem vždycky buckskin.

Takže perlino, jenž je testován jako homozygotní pro černý faktor (geneticky označován jako EE), může svým potomkům předat pouze černý gen. Připustí-li světlého nebo tmavého hnědáka, bude výsledkem vždy buckskin. A znovu, to jak světlý nebo tmavý buckskin bude, závisí na barvě klisny. Je-li klisna chestnut nebo hodně světlá hnědka bay, dá světlého buckskina s kontrastním zbarvením mezi trupem a černými oblastmi. Černá klisna, tmavá hnědka nebo světlá hnědka tmavšího odstínu naopak dá mnohem tmavšího buckskina, který vypadá téměř jako grulla.

 Pokud se bay s červeným genem spojí s perlinem, který není homozygotní k černému faktoru (Ee), může být výsledné hříbě palomino nebo cremello. Takže koně zbarvení perlino mohou podle své homozygotnosti k černému faktoru dávat palomina, cremella a nebo buckskiny.

Ve světě genetiky, jenž je plný překvapení, jsou koně s dvojitě ředěným genem - jako perlino a cremello - velmi užitečným nástojem. "Modroocí smetanoví koně jsou velmi cennými chovnými zvířaty, protože mohou požadovanou barvu dávat se stoprocentní jistotou", vysvětluje Sponenberg.

Malé varování: protože kůň má pro každou barvu dva geny (po jednom od každého z roidčů), může mít hnědák typu bay jeden černý gen a jeden červený. Protože červený je recesivní, nedokážete podle barvy koně určit, že tento gen v sobě má. Test na červený faktor, jenž může určit, zda v sobě kůň má červený gen, snímá z chovu určitou část nejistoty. Test DNA provádějí takové instituce jako University of California v Davisu.